منابع و اطلاعات جامع ازمون کارشناسی ارشد حسابداری, برنامه ريزی,مشاوره ...

 موضوع تکمیل ظرفیت:

موضوع تکمیل ظرفیت بحثی بود که توسط مسئولین دانشگاه آزاد و روابط عمومی بارها مطرح و وعده داده شده بو.د. پیشتر ذکر شد در پستی جداگانه که در صورتی که در روز 5 شنبه اعلام این اسامی انجام نشه دیگر محال خواهد بود که موضوعی به میان بیاد. و عملا دانشگاه تنها عده زیادی رو سر کار گذاشته در ساده ترین و واضح ترین عنوان. در خصوص مشکلات دانشگاه آزاد بعد بصورت مفصل توضیح خواهم داد. حالا باری به هرجهت تعدادی از دوستان علاقه مند هستند در این مقطع در دانشگاه ازاد تحصیل کنند. حتی واحدهایی که خیلی از دوستان بدنبال اون هستند و به قول معروف واحد برتر دانشگاه ازاد هست هم با مسائل و مشکلات فراوانی همراه هست. این صحبت باشه در جایی دیگه. بهر حال هدف دانشگاه ازاد هست و چندان تفاوتی وجود نداره در خصوص واحدهای مختلف دانشگاه ازاد جز در حد شایعه.

 


امکان ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد:

مجموعه دانشگاه آزاد تنها واحد علوم و تحقیقات تهران هست که در مقطع دکتری حسابداری دانشجو پذیرش می کنه که اون هم در حد انگشتان 1 دست نمیرسه. عملا تا بحال حداقل بنده ندیم که کارشناسان ارشد دانشگاه های ازاد در دکتری سراسری قبول بشند. حتی اگر هم شخصی نمره کتبی داشته باشه در مصاحبه مردود اعلام شده و این روند در مورد دانشگاه ازاد هم همینطوره و دانشجویان سراسری به ندرت و به سختی در دکتری حسابداری دانشگاه ازاد می تونند قبول بشند. بنابراین برای ادامه تحصیل یا باید زمان زمان زیادی برای مطالعه گذاشت یا اینکه قصد سفر به دانشگاههای خارج از ایران رو داشت. چون تلاش برای دانشگاههای سراسری برای دانشجویان و داوطلبان ازاد کاری تقریبا عبث به حساب می یاد.

 


بورسیه:

دانشجویان بر اساس سهمیه مقرری برای واحدهای دانشگاه ازد که توسط دفتر جذب هیئت علمی سازمان مرکزی منتشر میشه می تونند نیازها و اولویتهای مربوط به مدارک رو دریافت کنند. در حال حاضر تقریبا ارشد حسابداری اشباع شده و تنها واحدها یا مراکز شهرستانها دانشجوی حسابداری بورسیه می کنند. که دانشگاه تا دانشگاه هم تفاوت داره. شرط معدل کل ارشد 15 سابقا برقرار بود ولی الان برخی از واحدها دمعدل ترم اول ارشد رو می خواند که باید 16 به بالا باشه. تعهد 2 برابر سنوات تحصیل دریافت چک تضمین برای کار و ... جزو این شرایط هست. بنا براین دوستان عزیزی که درصدد دریافت بورسیه تحصیلی هستندمی تونند از طریق سایت سازمان مرکزی دانشگاه ازاد یا از طریق واحدها یا مراکز شهرستانها اقدام کنند. نکته بعد اینکه معمولا برخی از واحدای بزرگ هم این امکان رو دارند بنابراین ارسال تقاضا برای واحدهای بزرگ یا مراکز استان هم خالی از لطف نخواهد بود.

البته دفتر جذب هیئت علمی در 2 سال اخیر بر دانشجوهای دکتری بیشتر تاکید یا دارندگان مدارک ارشد رو راحتتر قبول می کنند. بنده ندیدم که جدیدا برای واحدها اطلاعیه بورسیه دانشجو بزنند ولی برخی از واحدها این امکان رو دارند و دانشجو هم بورسیه کردند. البته واحدهای یا مراکز کوچک.


واحدهای دانشگاه آزاد:

در آزمون سال اخیر واحدهای خلیج فارس کرمانشاه و اسلامشهر هم بصورت سرریز واحدهای دیگه اقدام به پذیرش دانشجو کرده پیشتر در وبلاگ دریافت مجوز این واحدها رو اعلام کرده بودم. باری به هر جهت تعدادی از باقی مونده های واحدهای اهواز تهران مشهد و ... به این واحدها فرستاده شدند. امسال شاهدیم این واحدها هم در لیست پذیرش هستند. با توجه به اینکه یک مقدار پراکندگی کمتر شده در حوزه دانشگاه ازاد و فرضا ورود واحد قزوین به جمع پذیرش کننده ها یا واحد کرمانشاه و یا تبریز سبب خواهد شد تساوی قومی و فرهنگی بیشتر برقرار بشه. داوطلبان آذری زبان احتمالا در واحد تبریز انتخاب شهر خواهند کرد. داوطلبان کرد  هم در کرمانشاه. بدین ترتیب در تعداد شرکت کننده های ارشد همدان بروجرد و اراک (منطقه 3) انتظار کاهش شرکت کننده و افزایش در پذیرش هست.

ورود واحد اسلامشهر هم نشاندهنده تعدیل اندکی در جمع شرکت کننده های تهران هست چون این واحد بصورت مستقل پذیرش داره و جدای از واحدهای تهران هست. بنابراین انتظار تعداد شرکت کنندههای نسبتا زیادی داره همچون واحد قزوین که از لحاظ مسافت اندک با تهران جمع زیادی رو به خود مشتاق کرده.

واحد های جنوب کشور من جمله اهواز بندر عباس و واحد بین المللی خلیج فارس (که در سال اخیر اضافه شده) نیز همین موضوع رو در حوزه جنوب کشور به بار خواهد آورد.

با اوصاف فوق الذکر تصور بنده براین هست که در جمع شرکت کننده های واحدهای تهران اراک تبریز همدان بروجرد مرودشت و خلیج فارس شاهد تغییر خواهیم بود.

 


تعدا پذیرش ها در دو نوبت سال

در آزمون سال 88 واحدهای زیر به این تعداد پذیرش دانشجو داشتند:

 

تهران (مجموع واحدها) (در حدود400 نفر)

در نوبت اول 160 بی سهمیه و تا 240 بصورت متغییر با سهمیه

در نوبت دوم از 350 الی 420 با سهمیه وبی سهمیه و پذیرش در سایر واحدهای شهرستان.

 

اراک: (در حدود70 نفر)

درنوبت اول 24 بی سهمیه تا 30 با سهمیه

در نوبت دوم تا 48 بی سهمیه و حدودا تا 55 با سهمیه

 

مبارکه اصفهان: (در حدود 80 نفر)

در نوبت اول تا رتبه 30 و در نوبت دوم تا رتبه 65  ( با سهمیه و بی سهمیه)

 

واحد کاشان (در حدود 80 نفر)

در نوبت اول 50

در خصوص میزان پذیرش در نوبت دوم اطلاعی ندارم.

 

واحد بروجرد:

در نوبت اول 26

و در نوبت دوم تا 50 ولیکن بنابر شنیده ها بروجرد در کجموع با سهمیه 100 پذیرش داشته

 

واحد یزد  (در حدود 60 نفر)

در نوبت اول تا رتبه 28

در نوبت دوم باید حدودا 50

 

نیشابور (در حدود 110نفر)

در نوبت اول با سهمیه و بی سهمیه تا رتبه 50

در نوبت دوم با سهمیه و بی سهمیه 107

 

واحد مشهد: (در حدود 70 نفر)

در نوبت اول با سهمیه وبی سهمیه 23

در نوبت دوم 53

* توضیح اینکه تعدادی از داوطلبان بالای رتبه 53 مشهد در واحدهای تبریز اسلامشهر پذیرش شدند.

 

واحد بندر عباس: (در حدود 50 نفر)

در نوبت اول تا رتبه 26

در خصوص تکمیل ظرفیت اطلاع دقیقی ندارم ولیکن به روال سالهای گذشته حدودا بیست 25 نفر تکمیل ظرفیت داشته باشه.

 

واحد اهواز: (35 نفر)

در نوبت اول 25

در نوبت دوم تکمیل ظرفیت در خود اهواز وجود نداشت و دوستان به واحدهای تبریز و ... انتقال داده شدند.

 

قزوین: (در حدود 60 نفر)

در نوبت اول 30 پذیرش داشت

در نوبت دوم تا رتبه46 در قزوین قبول شدند.

 

*. برخی از دوستان پرسیدند که آیا واحد قزوین راحت تر هست ( حدود 2000 شرکت کننده داشته) بنظر بنده با توجه به پذیرش 60 نفری این واحد رقابت زیادی داره و بهتره در انتخاب واحد قزوین با توجه به سطح معلومات و دروس خوانده شده اقدام کنید. به صرف دوری از تهران هیچ تضمینی به پذیرش آسان وجود نداره. و این تصور غلط داره جا می اوفته که فرضا یک واحد قبولیش راحتتره. بنظرم تهران راحتتر از قزوین هست از نظر میزان بالاتر پذیرش. ولی واحد قزوین واحد بسیار خوب و اساتیدش هم بسیار اساتید خوبی هستند. کم از تهران نداره از لحاظ علمی. ولی اگر می تونید متوسط 40 بزنید حداقلش اینه که در نوبت دوم قبول خواهند شد این دسته از عزیزان.

 

واحد همدان: (در حدود 70 نفر)

در نوبت اول تا رتبه 22

و در نوبت دوم تا رتبه 46

 

واحد مرودشت (در حدود 90 نفر)

 

سایر واحدها

واحد خلیج فارس و تبریز و کرمانشاه رو دقیقا اطلاع ندارم اما با این اوصاف کی ذکر شده و دیدم کرمانشاه در نوبت دوم 30 پذیرش داشته. واحد اسلامشهر در حدود 1 کلاس 20 پذیرش.

 


تراز علمی:

برای اطلاع داوطلبان محترم در پست قبلی تعدادی از درصدهای مربوط به پذیرفته شده گان و تراز علمی مربوط به اونها رو ارائه کردم. در هر آزمون تراز علمی یک شاخص آماری هست که در هر سال تغییر می کنه. فرضا احتما دار در یا سال بعلت سوالات سخت داوطلبان با متوسط 30 پذیرش بشند و تراز اونها بالای 7000 باشه ولی در یک آزمون ساده و راحت متوسط 30 هم پذیرش نشه و ترازش زیر 6000 باشه. پس تراز با توجه به بهترین و بدترین نتیجه در سال آزمون محاسبه میشه. اینکه گفتند حداقل تراز 5000 هزار هست (تراز کف علمی) یعنی اینکه اگر داوطلبی زیر 5000 ترازش بشه اصلا حتی اگر قبول هم بشه (به هر علتی که فکر کنید فرضا سختی سوالات  و ... ) مورد پذیرش قرار نمی گیره. پس به صرف اینکه شخصی بالای 5000 ترازش بیاد ملاک قبولی نیست.

اما بر حسب تجربه سالهای گذشته برای قبولی در واحدهای تهران با توجه به سطحی معقول از سوالات متوسط زیر رو برای وحدهای زیر پیشنهاد می کنم.

 


واحدهای تهران و مشهد:

متوسط 45 به بالا برای نوبت اول و متوسط 40 الی 45 برای نوبت دوم (با سهمیه 35 الی 40)

 

سایر واحدها:

واحدهای تبریز- اراک- روجرد- همدان- کرمانشاه- اهواز مرودشت یزد نیشابور و ... برای قبولی از متوسط 40 به بالا در نوبت اول و در نوبت دوم 35 الی 40 و سهمیه ها هم بالای 30

 

 


پذیرش در واحدهای تهران و نحوه انتخاب:

در سال اخیر قبولی در واحدهایتهران به مراتب آشانتر از سایر واحدها شده زیرا با توجه به حجم بالای پذیرش و امکانات محیطی و شغلی نسبتا مناسبتر ئر تهران این واحد در اولویت انتخاب بسیباری قرار دارد. ولیکن در سالای قبل موضوع بصورت بالعکس بود و تهران و پذیرش کم آن بسیاری را از این شهر دور می کرد. در حال حاضر بسیاری از پذیرفته نشده گان واحدهای ترهان در سایر واحدهای شهرستانها قبول شدند که این خود نشانه مطلوبیت بیشتر هست.

بدین ترییب عزیزانی که به دنبال موقعیت تحصیلی و کاری بهتر و جحتی ادامه تحصیل هستند واحد تهران را انتخاب کنند. ولی متوسط پسنهادی را هم در نظر داشته باشند و به صرف علاقه به تهران از گام رقابتی عقب نیافتند. تهران مستلزم تلاش بیشتری وزدن بالای درس ریاضی و مالی هست. هرکسی این درسها رو بالاتر بزنه بنظر من شانس قبولیش در تمام واحدها علی الخصوص تهران افزایش پیدا می کنه. در ضمن پذیرش واحد تهران هم بصورت همزمان در تمام واحدها هست که این هم مورد مثبتی بحساب میاد.

 


سایر سوالات در خصوص واحدها:

 

واحد تبریز

در سالهای گذشته پذیرش نسبتا بالای داشته ولیکن پس از این سال تا 2 سال اقدام به پذیرش نکرد. و امسال مجددا پذیرش داشت. به اعتقاد من دوستان و داوطلبان متقاضی ارشد واحد تبریز اگر متوسط 45 بزنند در نوبت اول و زیر 45 تا 40 در نوبت دوم پذیرفته خواهند شد.

 

واحد بین المللی خلیج فارس:

این واحد هم به سبک سایر واحدهای بین المللی مستلزم شرایط خاص هست ولی مجموعا بایستی برای دریافت اطلاعات در مورد واحد خلیج فارس و نحوه تدریس و ... از خود دانشگاه یا گروه حسابداری بپرسید. تا اونجا که بنده اطلاع دارم مشکل زبان وجود نداره برای این دانشگاه (مدرک تافل یا ..) ولی خوب دروس تخصصی هر جایی که باشید باید زبان تخصصی تون خوب باشه. پذیرش این واحد هم بنظرم روند افزایشی خواهد داشت.

 

رتبه های اول:

در ازمون ازاد هر رتبه در دانشگاه ازاد فقط برای همون واحد هست نه واحدی دیگه.

 

حداقل زمان برای برنامه ریز ی ازمون آزاد:

بنظرم روزی 8 ساعت هدفمند و مفید عالیه. با توجه به مرور سوالات ارشد سالهای قبل و تقویت حسابرسی و زبان تخصصی بعنوان واحدهای اثر گذار (مالی و ریاضی جای خودش دار در هر آزمون)

در مورد منابع و دروس:

ریاضی رو از همون کتاب اقای رنجبران بخونید به انضمام امار (سوالات سالهای قبل فراموش نشه )

زبان تخصصی (کتاب اقوامی و نمنوه سوالات سالهای قبل با تاکبد بر مفاهیم مدیریت مالی)

صنعتی (رضا درگاهی تست علی مصدر.

مالی تاری وردی (ماینه همتی پیشرفته ها

تست سالهای قبل مالی و صنعتی ازاد (کتاب برزگر انتشارات کیومرث)

حسابرسی مرور تستهای سال قبل

 

سرفصلها: بهرته حسابرسی و زبان رو کامنل بخونیدو برای مابقی سوالات 3 سال اخیر رو بررسی کنید.

 

تراز قزوین در مقایسه با کاشان و اراک

تراز و رقابت در واحد قزوین بالاتر از  اراک و کاشان هست (کاشان و اراک تفاوت چندانی ندارند و هر دو واحدهای خوبی هستند متوسطی بالای 40 مناسب هست برا یقبولی نوبت اول)

دانشگاه کاشان اساتید خوبی داره دکتر نوروش هم اونجا تدریس می کنند برای ارشد. دکتر پناهیان و ... .

 

دوره ارشد حسابداری ازاد:

در تمام واحدها دوره علمی (تئوری) 3 ترم هست و بسیته به میزان تلاش و ... گاها به ترم چهارم هم کشیده میشه. ولی کن دانشجویان ازاد در مورد پایانامه با مشکلات زیادی مواجه هستندو این مشکلی هست که از ابتدای ورود عزیزان بایست مد نظر داشته باشند.

 

 

ثبت نام بدون کنکور ارشد حسابداری:

در خصوص کف معدل اطلاعی ندارم ولیکن برخی از دوستان با معدل 17 تا 17.30 هم قبول شدند.

 

تفاوت واحدهای تهران:

بنظر من تفاوت در تهارن بصورت زیر هست:

واحد علوم- مرکز –جنوب- شمال

 

نحوه آزمون ارشد ازاد:

سوالات در یک دفترچه: 100 سوال هر دس 20 س.وال با نمره منفی 1.6 و زمان متغییر در هر آزمون معمولا 180 دقیقه. اعلام میشه. سطح سوالات در پاره از موارد بمراتب از سراسری راحت تر هست.

لیکن کاملا غیر قابل پیشبینی.

 

اعمال سهمیه و قبولی:

بله خیلی راحتتر میشه قبلی اینقدر عرض کنم که برخی با رتبه 140 در دانشگاههایی قبول شندن که 60 نفرپذیرش داشت. باید ی 95 درصد اخرین فرد بی سهمیه رو بیارید.

 

جذب هیئت علمی :

در ابتدای عرایضم ذکر کردم. ولیکن اگر شخصی مدرک ارشد از سراسری داشته باشه در دانشگاه ازاد بعنوان هیئت علمی می تونه جذب بشه ولی این فرایند برای فارغ اللتحصیلان ازاد راحت تر هست. بهر حال تفاوت چندانی نداره چونکه عزیزان باید در مصاحبه شرکت کنند که اونه به سطح معلومات و معدل اشاره شده در فوق بستگی داره. دانشگاههای سارسری دانشجوی دکتری رو هسئت علمی می کنند نه ارشد رو حالا چه ازاد چه سراسری چه پیام نور.

پیام نور هم برای هیئت علمی بیشتر دکتری می خواد نه ارشد. و به ندرت ارشد ور می دارند که باز هم تفاوتی چندانی نداره. کسی به مدرک شما نگاه نمی کنه به سابقه علمی بیشتر تاکید می شه. تولیدات

 

دوستان عزیز رقابت در عین رفاقت هم مقدور هست. ما با هم دوستیم دشمن نیستیم و قصد نداریم برای رسیدن به هدفمون همه چیز رو زیر پا بزاریم. ارزومند موفقیت برای همه شما عزیزان  و دوستان هستم. در عین رقابت شدید همه با رفاقت و کمک به همدیگه می تونند موفق باشند. هدف سربلندی از این ازمونهاست که کارشناسی ارشد آزمون بسیار کوچکی هست در این میان.

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۸ساعت ۱۸:۱ بعد از ظهر  توسط حـــــــــــامد آراد  |